Yaiba – legendarny samuraj, odcinek 1

Witam was bardzo serdecznie! Jestem świeżym nabytkiem redakcji (dzięki za przyjęcie^^) i mam zaszczyt zaprezentować wam anime, jakim jest „Kenyuu Densetsu Yaiba”, czyli na polski: „Yaiba – legendarny samuraj”!^^

Na początek garść informacji wstępnych:

Jest to pierwsza seria Gosho Aoyamy, jaka dostała swoją ekranizację. Anime było emitowane w latach 1993-1994 i łącznie liczy 52 odcinki. Starsi fani być może je pamiętają, bo leciało ono także w polskiej telewizji ok. roku 2002, w wersji z lektorem. Chociaż ta wersja krąży na necie, to jednak ma ona straszną jakość tłumaczenia, pominiętą terminologię, pozamienianą płeć (z Boga Pioruna nagle zrobiła się Bogini…), stąd decyzja o przetłumaczeniu tej serii.

Aoyama zaczął rysować „Detektywa Conana” zaledwie tydzień po skończeniu ostatniego rozdziału „Yaiby” (to sobie chłop nie odpoczął…), czyli po pięciu latach tworzenia i 24 tomach serii.

Ogólnie jest to szalona przygodówka fantasy, o raczej niższej kategorii wiekowej niż w przypadku „Conana” – co nie zmienia faktu, że seria jest tak absolutnie urocza, że aż żal jej nie obejrzeć ; ) Głównie występują tu wątki komediowe, ale nie brak też bardziej dramatycznych momentów.

Historia opowiada o chłopcu, który pragnie zostać prawdziwym samurajem i walczyć ze złem tego świata. Trudno na tę chwilę napisać coś więcej o fabule bez spoilerowania, ponieważ pierwszy odcinek jest tylko prologiem całej historii. Dopiero od następnego epizodu zaczną się prawdziwe walki z wrogami na śmierć i życie, moce bohaterów itd.

Na koniec mała gratka dla fanów Conana, czyli głosy seiyuu. Niektóre postacie mogą się wydawać dziwnie znajome – i nic dziwnego, wszak ich głosy występują także w dobrze nam znanym anime^^

Tak więc:

 • Yaiba Kurogane = Conan Edogawa (Minami Takayama)
 • Takeshi Onimaru = Heiji Hattori (Ryo Horikawa)
 • Sayaka Mine = Mizunashi Rena (Kotono Mitsuishi)
 • Raizo Mine = Ginzou Nakamori (Unshou Ishizuka)
 • Geroda Gerozaemon (pojawi się w 4 odcinku) = Hiroshi Agasa (Kazunari Tanaka)

I inni^^

Na ten moment to tyle. Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o tej serii^^

Miłego oglądania i szczęśliwego Nowego Roku!

 

Odcinek 1 – Samuraj ery Heisei – oto Yaiba!

8 thoughts on “Yaiba – legendarny samuraj, odcinek 1”

 1. Dziękuję za odcinek! Po obejrzeniu go stwierdziłam, że Yaiba ma dużo wspólnego z moją młodszą siostrą – różni ich chyba tylko płeć, wygląd i to, że ona akurat z niczym nie lata. Nawet ze zwykłym patykiem (na szczęście). Onimara za to kojarzę ze sobą – jest w bardzo podobnej sytuacji do mojej : )

     1. dziwne, dałem uśmiechniętą buźkę na początek poprzedniej wiadomości, a jej nie widać po dodaniu komentarza… #wrhl_out

Dodaj komentarz