Zagadka

news_4Dobry, dobry!

Spóźniłam się o dwa dni, ale cii… : )

Dzisiejsza zagadka jest bardzo prosta do rozwiązania, jednak podoba mi się, ponieważ na pierwszy rzut oka podane informacje wydają się nie mieć ze sobą zbyt wiele wspólnego. Dlatego właśnie, gdy zobaczyłam ją po raz pierwszy to postanowiłam sobie ją odpuścić, zwłaszcza że osoba ją tworząca poleciła przygotować sobie kartkę i piętnaście minut. Dzisiaj zdecydowałam się z nią zmierzyć i stwierdziłam, że zamiast piętnastu, powinno być minut pięć. A z tego cztery musiałyby być przeznaczone na szukanie kartki, czytanie zagadki i niepotrzebne wypisywanie danych.

Obsługa samolotu pasażerskiego składa się z trzech osób: pilota, nawigatora i stewardessy. Nazwiska ich (kolejność nie ma znaczenia) brzmią: Góra, Ptak i Wróbel. Ptak zarabia 2000 zł, Góra mieszka w Warszawie, a w Aninie – pasażer o nazwisku stewardessy. Na połowie drogi między Warszawą i Aninem mieszka stewardessa. Najbliższy sąsiad stewardessy, pasażer, zarabia prawie dwa razy tyle co stewardessa. Wróbel przed odlotem wygrał u pilota w warcaby 30 złotych.

Pytanie: Jak nazywa się nawigator, jeżeli stewardessa zarabia 2 tysiące złotych?

Rozwiązanie (zaszyfrowane szyfrem Cezara – nawet nie wiecie jak się ucieszyłam, gdy zobaczyłam, że nie muszę tego sama szyfrować. Choć sprawdzić cięgle muszę. Nie używajcie polskich znaków): QDZLJDWRU QDCBZD VLH ABCZUREHOKLM. GODFCHJR RQ MHVW ZUREOHP FKBED WOXPDFCBF QLH PXVCH. A BC WR WDND CPBOND QD ZBSDGHN, JGBEB NWRV FKFLDO OLFCBF OLWHUNL L WDN SRCQDF QDCZLVNR : )

Nie martwcie się, w następny piątek pojawi się o wiele trudniejsza zagadka : )

 

9 thoughts on “Zagadka”

 1. Tym razem trochę przesadziłaś z poziomem trudności xD
  EWZ GR GRZLHGCHQLD VLH CH SWDN WR VWHZDUGHVVD ZBVWDUFCB IDNW CH CDUDELD PDUQH GZD WBVLDFH. CDGHQ VCDQXMFB VLH QDZLJDWRU FCB SLORW CD FKROHUH EB QLH SUDFRZDO CD WDNLH VPLHVCQH SLHQLDGCH AG
  QLH Z LFK CDZRGDFK ;P

  1. Wiem : ) I pomyśleć, że kiedyś tak się bałam tej zagadki : D
   No, co prawda trochę sobie wtedy przekręciłam polecenie i pododawałam bezimiennych pasażerów, których imię zgadnąć muszę, i którzy siedzą po prawej, lewej i po środku… Cóż, już nigdy więcej nie będę czytać zagadki pobieżnie : )

   1. Dobra, właśnie zagadkę wkopiowałam w post i zobaczyłam to! To już nie musisz podawać odpowiedzi ani wyjaśniać rzeki.
    A zagadka boska! nieźle i niepotrzebnie się wcześniej nad nią głowiłam : D

Dodaj komentarz