Alicja na konwencji logików

Alicja przechadzała się właśnie wyłożonymi kamieniem ścieżkami rozległego lasu Krainy Czarów, gdy z pobliskiego prześwitu doszły ją jakieś odgłosy. Będąc osobą ciekawą wdrapała się na rosnące opodal drzewo i stała się świadkiem następującej sceny…
Dookoła olbrzymiego stołu zgromadziło się 31 ludzi. Naprzeciw nich stał Mówca, zabawny, odziany w szkarłatną tunikę profesor z krótką, białą brodą. Gestem uciszył on zebranych i wygłosił najprzedziwniejszą mowę, jaką Alicji kiedykolwiek zdarzyło się słyszeć.
– Koledzy logicy. My, najbardziej zdyscyplinowane i ścisłe umysły Krainy Czarów, zgromadziliśmy się tu dzisiaj na naszej 125-tej dorocznej konwencji. Usłyszeć będziemy mogli zadziwiające baśnie logiki, myśleć będziemy o rzeczach dla zwykłych śmiertelników niepomyślanych, przemierzymy zbocza Gór Nieskończonych Dociekań i najbardziej wymagające Szlaki Intelektu. Lecz wprzód musimy upewnić się, że żaden intruz nie ukrywa się w naszym kręgu.
Po czym profesor ruszył dookoła stołu, każdemu mijanemu logikowi przylepiając do czoła niewielką kolorową kropkę. Powróciwszy do swego miejsca u szczytu stołu, rozpoczął objaśnianie zasad tego cudacznego eksperymentu.
– Każdy z was widzi kropki na czołach wszystkich swych kolegów, ale byłem ostrożny, aby nikt nie dostrzegł koloru swej własnej. Zadaniem każdego z was jest odgadnąć kolor, jakim jest oznaczone jego czoło.
– Tylko jedna jest reguła i jest ona prosta. Każdej minuty ten dzwonek wyda dźwięk. Jeśli w chwili dzwonka ktoś z was znał będzie kolor kropki, którą nosi, niech wstanie od stołu i dołączy do mnie na sąsiedniej polanie, gdzie konwencja będzie toczyć się dalej. Jeśli jednak jego kolor jest mu wciąż nieznany, niech pozostanie przy stole.
– Ten, kto pozostanie przy stole, gdy powinien był wstać, albo też wstanie gdy raczej powinien był siedzieć, nie może rzecz jasna tytułować się logikiem. Ktoś taki usunięty będzie z tej konwencji, z nieodwołalnym zakazem powrotu.
Profesor zamierzał już odejść, gdy jego uwagę zwróciło wyraźne zakłopotanie najbystrzejszego z nowicjuszy. Jego wątpliwości rozproszył tymi słowy:
– Nie obawiaj się młodzieńcze. Jest możliwym rozwiązać to zadanie. Choć, oczywiście, nie wolno wam w żaden sposób porozumiewać się ze sobą.
Nowicjusz uśmiechnął się, gdyż Mówca Zgromadzenia Najbardziej Zdyscyplinowanych i Ścisłych Umysłów Krainy Czarów nie może wygłaszać zdań fałszywych.
Na oczach zdziwionej już do wszelkich granic Alicji, profesor opuścił zgromadzenie i eksperyment się rozpoczął.
Na pierwszy dzwonek opuściły stół cztery osoby. Na drugi, wszyscy z czerwonymi kropkami wstali razem i wyszli. Przy trzecim nie poruszył się nikt, podczas gdy na czwarty zareagowała przynajmniej jedna osoba. Wspomniany już nowicjusz oraz jego obecna siostra, oboje z kropkami innego koloru, wstali krótko potem, ale każde wcześniej, niż za ostatnim dzwonkiem. Znużoną długimi mowami Alicję ogarnął głęboki sen zanim test dobiegł końca.
Czy możesz wyjawić jej, ile razy rozległ się dzwonek, zanim stół opustoszał?’


Tak jak w zadaniach matematycznych, zacznijmy najpierw od założenia: Co najmniej dwie osoby mają kropkę tego samego koloru. Gdyby tak nie było – nikt nie wiedziałby, jakiego koloru jest jego kropka.

Korzystając z naszego założenia, sprawdźmy czy wśród logików znajdują się dwie osoby, które mają ten sam kolor kropki. Tak będzie, jeśli na pierwszym dzwonku wyjdą 2 osoby. Teraz tylko, dlaczego? Nasi koledzy logicy również korzystają z tego założenia. Jeśli logik F zobaczy, że tylko logik C ma na czole fioletową kropkę to stwierdzi, że to on ma drugą fioletową. W ten sam sposób pomyśli logik C.

Na pierwszy dzwonek wyszły 4 osoby. Oznacza to 1 możliwość:

Dwie pary mające różne kropki, np. 2 osoby mają po fioletowej i 2 osoby mają po niebieskiej kropce.

Na drugi dzwonek wyszły wszystkie osoby z czerwonymi kropkami. Łatwo możemy obliczyć ile ich było:

Jeśli logicy, którzy wyszli, mieli na czołach po dwie takie same kropki, to teraz pozostali będą szukać osób z dwoma identycznymi kropkami. Jeśli logik K zobaczy, że logicy T i Y mają żółte kropki, a mimo tego nie wyszli, to to oznacza, że oni też widzą dwie żółte kropki. Więc logik K też musi mieć żółtą kropkę. I wyjdą trzy osoby.

Na trzeci dzwonek nie wstał nikt:

Logik G widzi – Osoby mające cztery kropki tego samego koloru nie wyszły.

Na czarty dzwonek wyszła co najmniej jedna osoba:

Logik G stwierdza, że skoro wcześniej osoby z 4 takimi kropkami nie wyszły, to oni też musieli zobaczyć 4 te same kropki. Wychodzi 5 osób.

Na piąty dzwonek wyszły osoby o dwóch różnych kolorach kropek. Na przykład czarnych i białych.

Wszyscy logicy pomyśleli dokładnie tak jak ich poprzednicy. Skoro wcześniej osoby o 5 takich samych kropkach nie wyszły, to one też muszą wiedzieć 5 osoby o tym samym kolorze kropek. I tak wyszło nam 12 osób.

Szósty dzwonek. Policzmy, ile pozostało nam osób: 24. W sumie było 31 osób. Pozostało więc 7. I te siedem osób ma ten sam kolor kropek, ponieważ gdyby mieli mniej, wyszli by wcześniej.

Czyli odpowiedź to: Sześć dzwonków.