Król i zatrute wino

Pewien okrutny król miał w swojej piwnicy 1000 beczek wina. Królowa z sąsiedniego państwa postanowiła zgładzić tego złego króla i wysłała swego sługę, by zatruł wino stojące w jego piwnicy. Niestety dla sługi a stety dla króla, strażnicy złapali intruza, gdy ten zdołał skazić trucizną zaledwie jedną beczkę wina. Nie wiadomo, do której beczki nalał trucizny posłaniec królowej i nie można się tego dowiedzieć, jako że ten popełnił wnet samobójstwo. Wiadomo jedynie, ze trucizna ma niezwykłą siłę i nawet w rozcieńczeniu 1:1.000.000 jej wypicie kończy się śmiercią. Wiadomo również, że ta trucizna jest tak perfidna, że objawia się dopiero po 30 dniach, tzn. dopiero 30 dnia pada się od niej trupem. Król, jak tylko się o tym dowiedział, wezwał do siebie swego nadwornego mędrca i rzekł tymi słowy:
– Bierz z wiezienia wszystkich skazanych na śmierć jakich tam zastaniesz i masz mi jak najszybciej powiedzieć, w której beczce jest trucizna.
Na te słowa, mędrzec udał się do wiezienia i zastał w celi śmierci 10 skazańców. Po ilu dniach mędrzec ustali, w której beczce jest trucizna?
Im liczba dni mniejsza, tym rozwiązanie lepsze.
No, to tu się nie muszę martwić z szyfrowaniem rozwiązania. Moje brzmi: Przy odrobinie szczęścia wystarczy 90 dni. Wy musicie trochę więcej pokombinować i zejść poniżej tej liczby. Powodzenia!